Solunum Fizyoterapisi

Uzun yıllar GATA da solunum fizyoterapisi ile özel eğitim ve rehabilitasyon üzerine çalışmış olan Fizyoterapist Belkız EKİZ CERRAHOĞLU artık Adanada Fizyoform da hastalarına “sifa verecek”.

  • Solunum Fizyoterapisi Nedir, Ne yapar?

KOAH (kronik obstruktif akciğer hastalığı), Astım, Kistik Fibrozis, bronşit gibi birincil kas hastalıkları ile diğer ikincil akciğer hastalıkları, skolyoz ve ameliyat sonrası solunumsal problemler baş gösterdiğinde; solunum kaslarını güçlendirmek, resprituvar verimi arttırmak, sekresyonların (salgı) etkin bir şekilde atımını sağlamak ve akciğerlerin oksijenlenmesini arttırma Fizyoterapist tarafından uygulanan bir grup tedaviyi oluşturmaktadır.

· Solunum egzersizleri:

Kronik akciğer hastalarına uygulanan standart tıbbi tedavinin etkinliğini arttırmanın yanı sıra; fonksiyonel düzeyi ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığı geliştiren bir programdır. Göğüs fizyoterapisinin uygulamaları akciğer rehabilitasyonun kapsamlı yapılandırılmış egzersiz programlarından oluşmuştur.

  • Solunum Rehabilitasyonun önemi:

Nefes Darlığını ve yorgunluğu azaltır, sağlıkla ilgili yaşam kalitesini iyileştirerek fonksiyonel kapasiteyi attırır. Akciğer rehabilitasyonu artık tüm dünyada diğer tedavilerin yanında tamamlayıcı bir önem taşımaktadır. Hastaların yaşam kalitesi ve yaşam süresini uzattığı kanıta dayalı bir çok çalışmayla ortaya konmuştur. Hastanelerde yatış sıklığını azaltıp sağlık giderlerinde maliyeti azaltarak ekonomik yararlarından da bahsedilir.

y_kardyıopulmoener.JPG

  • Premature yeni doğan hastane yatış süresini kısaltır:

Solunum şikayetleri mevcut olan prematue yoğun bakım bebeklere uygulanan egzersizler; kanıta duyarlı, multidisipliner ve kapsamlı bir girişimdir. Solunum fizyoterapisinin etkinliğinin gösterildiği örnek bir tablodur.

c_solunum bebek.jpg

  • Ve NEFES...

Akciğelerin her bölümünün havalanmasını, sekrasyonların (salgı) temizlenmesini ve öksürme eğitimi gibi yapılan etkin işlemleri kapsar. Bunlar bir yardımcı cihazla yada solunum fizyoterapisi dahilinde manuel manevralarla uygulanır.

“NEFES” Sağlıklı olma ve iyileşmede temel anahtardır, insanlara kendiliğinden iyileşme imkanı sunar.

İletişim:

Belkız EKİZ CERRAHOĞLU
Fizyoterapist
FİZYOFORM Sağlıklı Yaşam Merkezi
Tel. : + 90 322 233 93 99
Cep : + 90 541 972 93 99
Eposta : belkiz@fizyoform.com

www.fizyoform.com